Vojenská technika a historie
Vojenská technika a historie -> Slavné vraky a vrakoviště -> BIKINI
zpět Zpět hlavní strana Hlavní

BIKINI


Celá flotila k potopení

Exploze podvodní bomby

Atol Bikini – Marshallovy ostrovy

Po skončení 2. světové války získaly Spojené státy část flotily poražených mocností Osy. Navíc přebývalo spousta zejména již starých lodí vlastní flotily, které čekal neodvratný konec v tavicích pecích. Spojené státy měly již vyvinutu atomovou bombu a měly v tuto chvíli technologický náskok před SSSR. Chyběly však zkušenosti s použitím této mocné zbraně. To se týkalo zejména účinku atomové bomby na vojenskou techniku, kde chyběly základní poznatky. Použití bomb proti japonským městům Hirošima a Nagasaki moc nepomohlo, neboť to byla víceméně dřevěná nebráněná civilní města. Armáda neměla moc možností kde tyto testy provádět, aby nezamořila území USA. A tak paradoxně se přistoupilo k testům na nepotřebné vojenské lodě v souostroví Marshallových ostrovů, které po dobytí na Japoncích obsadili Američané. Pro pokusy byl vybrán atol Bikini, ležící v severozápadní části souostroví. Operace byla nazvána křižovatky – Crossroads.

Pro pokusy byla shromážděna flotila lodí – cílů:  
Bitevní lodě: Arkansas BB-33, New York BB-34, Nevada BB-36, Pennsylvania BB-38 a japonská kořistní Nagato
Křižníky: Pensacola CA-24, Salt Lake City CA-25, kořistní německý Prinz Eugen a kořistní japonský Sakawa
Letadlové lodě:Saratoga CV-3 a lehká Independence CVL-22
Torpédoborce: Lamson, Conyngham, Mugford, Ralph Talbot, Mayrant, Rhind, Stack, Wilson, Hudges, Anderson, Mustin a Wainwright.
Ponorky: Skipjack, Searaven, Tuna, Skate, Apogon, Dentuda, Parche a Pilotfish
K těmto lodím byla ještě přiřazena skupina výsadkových plavidel a obchodních lodí

USS Independence po testu Able

První zkouška byla provedena dne 1.7. 1946 – operace Able. Pokus byl proveden jako vzdušný výbuch atomové bomby nad rozestavěnými loděmi v laguně v kruhu 4000 metrů. Cílová loď byla bitevní loď Nevada a ta byla natřena na červeno s bílými dělovými věžemi. Celé operaci velel viceadmirál W.H. Blandy z paluby vlajkové lodi Mount McKinley. Shoz atomové bomby prováděl bombardér B-29 a použitá bomba byla stejného typu jako byla svržena na Nagasaki o váze 4500 kg. Bomba měla špatné balistické vlastnosti a po svržení minula Nevadu, nad kterou měla explodovat, o 650 metrů. Bomba vybuchla ve výši 158 metrů nad mořem. Po výbuchu vznikla ohnivá koule a poté byla překryta vodní tříští. Za minutu sahal vrchol exploze do výše 4 kilometrů a po sedmi minutách dosáhl 12 kilometrů. Oblak se rozpadal asi 1 hodinu. Na vodu atolu vepluly kutry a barkasy a skupiny vědců a odborníků začaly zkoumat výsledek exploze. Totální zničení plavidel výbuch nezpůsobil a ukázal omezené možnosti použití atomové zbraně ve válce na moři.

Výsledky prvního pokusu – operace Able 1.7. 1946:

Potopené lodě:
Lehký křižník Sakawa - těžké poškození zádě, převracel se na levou stranu, potopil se 25 hodin po výbuchu
Torpédoborec Anderson - vyletěl do povětří výbuchem vlastní munice
Torpédoborec Lamson - rozsáhlé poškození trupu, převrátil se 6 hodin po výbuchu
2 transportní lodě
 
Těžce poškozené jednotky:
Bitevní loď Nevada, bitevní loď Arkansas, lehká letadlová loď Independence, těžký křižník Pensacola, ponorka Skate
 
Středně poškozené jednotky:
Bitevní loď Nagato, bitevní loď Pennsylvania, bitevní loď New York, těžký křižník Prinz Eugen, těžký křižník Salt Lake City a 3 torpédoborce.

Potápějící se Saratoga při pokusu Baker

Druhý jaderný pokus byl učiněn 25.7. 1946 a tentokrát se jednalo o podmořský výbuch. Lodě v podstatě zůstaly stát tam, kde se nacházely při prvním testu. Bomba o síle 20 kT byla spuštěna v kesonu z výsadkové lodě do hloubky 27 metrů. V 8.24 minut byla jaderná bomba odpálena. Nejprve se změnila barva vody na bílou kolem výsadkové lodě. Poté se začala ohromnou rychlostí zvedat vodní clona v podobě kopule. Výbuch vyhodil do povětří 500 tis. tun vody. Voda začala opadat po 14 sekundách. Zjistilo se, že síla podmořského úderu je mnohonásobně větší než exploze ve vzduchu.

Výsledky podmořského pokusu Baker dne 25.7. 1946:

Potopené lodě:
Bitevní loď Arkansas - převrátila se dnem vzhůru a potopila, značně poškozený trup pod čarou ponoru
Bitevní loď Nagato - poškozená výbuchem se nachýlila o 8 stupňů a potopila se pátého dne po výbuchu
Letadlová loď Saratoga - rozsáhle poškozená nástavba i trup pod vodou, paluba vytrhaná ze závěsů, loď se naklonila o 5 stupňů na záď a po 7 a půl hodinách se zádí napřed potopila
Ponorka Pilotfish - okamžitě po výbuchu se potopila
Ponorka Apogon - okamžitě po výbuchu se potopila
2 výsadkové lodě, plovoucí dok a cisternová loď
 
Těžce poškozené lodě:
Těžký křižník Pensacola, těžký křižník Salt Lake City, lehká letadlová loď Independence, torpédoborec Hughes a ponorky Skate a Dentuda
 
Středně poškozené lodě:
Bitevní loď Nevada, bitevní loď New York, bitevní loď Pennsylvania a těžký křižník Prinz Eugen (křižník byl odtažen do atolu Kwajalein, kde se vlivem poškození z testů sám potopil dne 22.prosince 1946. Dodnes jeho převrácený trup je částečně vynořený a Deutsche Marinebund z něho sejmul jednu vrtuli, která je dnes umístěna v námořním muzeu v Laboe u Kielu)

Jaderné testy ukázaly u Bikini, že námořní jednotky jsou poměrně dobře odolné i proti jadernému výbuchu, na druhou stranu jeden letoun vyzbrojený atomovou bombou může provést sám celý nálet na Pearl Harbor, který v roce 1941 provádělo několik set japonských letadel.

Vrak japonské válečné lodě Sakawa po atomovém výbuchu

50 let po provedených pokusech byl atol Bikini otevřen pro veřejnost jako „světové vrakoviště pro potápění“. Dostat se na atol není nijak laciná záležitost, ale zážitky jsou pro mnohé daleko lákavější. Nikde na světě není možné se potápět na letadlovou loď a k tomu leží dvě bitevní lodě opodál.

Letadlová loď Saratoga o výtlaku 39 tis. tun spočívá na dně v hloubce 54 metrů vzpřímena, jako by plula. Paluba se nachází v hloubce 27 metrů a můstek se nalézá pouhých 12 metrů pod vodní hladinou. Na palubě stojí ještě letouny – 3 střemhlavé Helldivery a jeden torpédový Avenger. Saratoga je nepopulárnější bikinský vrak. Letadlová loď je vyznačen 3 bójemi.

Bitevní loď Arkansas o výtlaku 26 tis. tun leží převrácená dnem vzhůru na dně v hloubce 54 metrů a je označena 1 bójí. Bitevní lodě se většinou při potápění do hloubky kolem 50 metrů převracejí dnem vzhůru díky těžkým nástavbám. Kýl se nachází 33 metrů pod vodní hladinou a je značně poničen podvodním jaderným výbuchem.

Bitevní loď Nagato o výtlaku 43 500 tun, bývalá vlajková loď japonského námořnictva leží dnem vzhůru v hloubce 51 metrů. Mohutné dělové věže s 406 mm děly zůstaly v barbetách, přední dělová věž je 3 metry nad dnem a dá se podplout. Při převracení lodi se odtrhla nástavba s můstkem a dopadla nabok vedle trupu. Slavnou pagodu je tak možno spatřit i s můstkem, po kterém kdysi chodil admirál Yamamoto. Nagato je označeno 2 bójemi.

Nejnovější japonský křižník Sakawa o výtlaku 6 600 tun leží v hloubce 50 metrů poněkud dále od ostatních vraků a je rozpadlý na více částí. Označen je 1 bójí.

Torpédoborec Lamson DD 367 je potopen ve vzpřímené poloze v hloubce 46 metrů. Na palubě jsou vidět torpéda, z nichž některá jsou zpola vysunuta z torpédometů. Je jedním z nejoblíbenějších podmořských cílů na Bikini. Je označen jednou bójí.

Torpédoborec Anderson DD 411 leží na levém boku v hloubce 50 metrů pod hladinou a je značně poškozen výbuchem vlastní munice. Označen je jednou bójí.

Ponorka Apogon stojí na kýlu v hloubce 51 metrů jako v muzeu. Trup je nepoškozen jako nový. Označena je 1 bójí.

Ponorka Pilotfish také sedí na dně vzpříma v hloubce 51 metrů a je označena 1 bójí.

V laguně jsou ještě vraky transportních plavidel USS Carlise a USS Gilliam, oba o výtlaku 6 800 tun.

Při potápění nehrozí v současné době již žádná zvýšená radiace, nebezpečím jsou však hejna žraloků, která se v laguně vyskytují.

Autor: Petr Kotas © 2004